7/15/2016

Curtas Vila do Conde (wpatrywanie cz. 40)

Gdy udostępniono tę kolekcję na Festival Scope, trwał festiwal Animator. Rzuciłem okiem i pomyślałem, że takie filmy mogłyby się i na nim pojawić.

Jak się okazało, część z nich faktycznie została pokazana w jego ramach. Blind Vaysha Theodore'a Usheva (który stworzył trailer Animatora) dostał nawet drugą nagrodę. Une Tête disparaît Francka Diona zostało zaprezentowane w pokazie nagrodzonych w Annecy, nie pojawiło się za to również docenione tam Decorado Alberto Vázqueza.

Ciekawe, na ile było to zamierzeniem selekcjonerów, bo filmy z zestawu dostępnego na Scope interesująco ze sobą korespondują, dialogują na różnych poziomach, motywy przepływają z jednego do drugiego i da się pomiędzy nimi poprowadzić wiele połączeń. W kilku pojawia się figura snu, spania, najbardziej otwarcie w When You Awake Jay'a Rosenblatta, ale też w dalszych planach lub na moment w Há terra! Any Vaz i Fiesta Forever Jorge Jácome. Na pewnym poziomie uogólnienia wszystkie filmy mówią o osobnych światach, dobrowolnym uciekaniu w nie (Jag Var en Vinnare Jonasa Odella) lub byciu na nie skazanym (Une Tête, Decorado), odkrywaniu nowych (Há terra!) lub wspominaniu starych (Fiesta Forever).

Generalnie bardzo dobry zestaw, a że dostępny tylko do 26 lipca i z limitowanymi "biletami", więc lepiej się pospieszyć.

Brak komentarzy: