3/16/2009

Zapraszam na koncert: Robert Curgenven - 19 marcaW ten czwartek (19 marca) w Blue Nocie zagra Australijczyk Robert Curgenven. Na plakacie mamy godzinę 19:30, co znaczy że o 20 koncert już się zacznie. Wstęp 10zł.

Podczas występu, oprócz nagrań terenowych z Australii, Curgenven wykorzysta specjalny dubplate Transparence, na którym znajdują się dwie kompozycje stworzone z nagrań zarejestrowanych w przestrzeniach galerii O’Artoteca w Mediolanie.
Produkcją płyty zajęło się berlińskie studio Dubplates and Mastering - powszechnie cenione ze względu na umiejętne obchodzenie się z niskimi częstotliwościami w masterowanych przez siebie produkcjach. Płyta Curgenvena nie zawiera żadnych słyszalnych dźwięków, dopiero odtworzona bardzo głośno ujawnia swoją zawartość - ultra-niskie basowe wibracje, które rozchodząc się po pomieszczeniu czynią z niego instrument, pozwalają mu zabrzmieć. Artysta bada w ten sposób granice nośnika, gdzie obiekt staje się źródłem dźwięku. Transparence nie ma na celu mechanicznej reprodukcji dźwięku, powstało po to, by być odgrywanym, by grać (na) nim. Jednocześnie dźwięk zmienia się, bo sam nośnik niszczeje podczas odtwarzania.

To nie jest taki fajny blog, żebym embedował filmiki, więc zerknijcie tu i tu.

Wcześniej tego dnia (dokładnie w południe) w Akademii Muzycznej odbędzie się tzw. artist talk z udziałem Curgenvena, w którym opowie on o swoim podejściu do nagrań terenowych, ekologii dźwięku i z pewnością o innych rzeczach też. Tu wstęp wolny.

Oprócz Poznania, Curgenven gra też w Zielonej Górze (18-ego), Warszawie (20-ego), Bydgoszczy (21-ego) i prezentuje instalację w Toruniu (podczas CoCArtu). Rozpiska tutaj.

Jak już tak w klimacie ogłoszeniowym: Audiosfera w tym tygodniu po raz ostatni o 23 (przesuwamy się godzinę później), a tematem będzie Morton Feldman (i kontynuatorzy).

edit:
- wielkie dzięki dla Kuby za zajęciem się wszystkim, gdy ja *balowałem* w Glasgow
- plakat zrobił młody zdolny rysownik
- zdjęcia

Brak komentarzy: